top of page
Анђела Нешић

Рат из угла оних који га ређе воде

Рат није само смрт, то је и живот. Ако не нађеш разлог да живиш, страдаћеш.

Живот младе студенткиње историје, Људмиле Павличенко, из корена се мења једног обичног поподнева када одлучује да, ради разоноде, посети локалну стрељану. Након што схвати да поседује изузетан таленат за гађање, а понета љубављу према будућем позиву и земљи, пријављује се за служење војног рока и ускоро постаје члан Црвене армије.

Док страхоте Другог светског рата све више гутају европско тло, Људмила, истрајнија и храбрија од многих мушкараца, напредује до положаја снајперисте. Са својом војском брани делове Молдавије и Одесу, а остварене победе са собом јој доносе све већи углед.

Да се у рату живот не зауставља, већ тече заједно са њим, подсећају је и два утицајна мушкарца: Леонид Киценко, командант, који и дању и ноћу са њом преживљава страхоте и Борис Чопак, млади лекар који покушава да Људмилу спаси страдања и врати јој миран живот какав заслужује свака жена.

Како нацисти напредују ка совјетској територији, долази време за одлучујућу битку: за кримску луку Севастопољ. Пред Људмилом стоји низ тешких избора: између стварности и очекивања, рата и мира, славе и спокоја, војника и лекара...



Филм Битка за Севастопољ је изузетна психолошка ратна драма, рађена у руско-украјинској продукцији. Инспирисана је истинитом причом о најбољем женском снајперисти свих времена - Људмили Павличенко. Како би приказ дешавања био што вернији стварности коришћена је преписка између Људмиле и Еленор Рузвелт, тадашње прве даме Сједињених Америчких Држава.

Филм је први пут приказан у Украјини и Русији 2. априла 2015. године, на седамдесетогодишњицу победе над фашизмом, а убрзо након тога и на међународним фестивалима у Пекингу и Кану. Главне улоге тумаче руски глумци Јулија Пересиљд (Људмила) и Јевгениј Циганов (Леонид). Сценарио је написао Максим Бударин.

Циљ филма је, како редитељ каже, да се прикаже комплексна психологија људске личности и последице које на њу могу оставити страхоте рата. Порука је да приликом таквих сукоба подједнако страдају и тело и душа. Такође, ова прича нас подсећа да је храброст одлика и мушкарaца и жена, јер пре свега у патњи, болу и слави разлике не постоје.

Анђела Нешић

35 views0 comments

Comments


bottom of page